Комментарии

 • Экспедиция на место расположения ставки германского верховного командования «Верфольф» (Вооруженный волк) в район села Стрижавка, Винницкой области
  21.04.2016 20:40
  " Строительство длилось с осени 1941 г" - а зачем?

  Подробнее...

   
 • ПОИМЁННЫЕ АЛФАВИТНЫЕ СПИСКИ ЭКИПАЖА КАНОНЕРСКОЙ ЛОДКИ «ВЕРНЫЙ» ПИНСКОЙ ВОЕННОЙ ФЛОТИЛИИ НА ПЕРИОД С 22.06. ПО 25.08.1941 ГОДА
  08.03.2016 14:20
  Сын Осетрова Федора Семеновича Командир Б/ч 5 ...

  Подробнее...

Наши партнеры

САЙТ О ЦЕЛЕУСТРЕМЛЁННЫХ ЛЮДЯХ, РАДЕЮЩИХ ЗА СВОЁ ОТЕЧЕСТВО
Фордевинд
САЙТ О ЦЕЛЕУСТРЕМЛЁННЫХ ЛЮДЯХ, РАДЕЮЩИХ ЗА СВОЁ ОТЕЧЕСТВО

Музей Івана Кожедуба

       5 серпня 2015 року делегація Київського військово-історичного товариства побувала з робочим візитом в місті Шостка Сумської області та відвідала Музей Івана Кожедуба.

       В 2005 р., до 85-річчя прославленого аса тричі Героя СРСР Івана Микитовича Кожедуба Шосткинський державний краєзнавчий музей відкрив новий відділ "Музей І.М. Кожедуба". Музей міститься у приміщенні гуртожитку, де в роки навчання в технікумі проживав прославлений герой.

      В експозиції музею представлені  фотографії, документи, особистості речі І.М. Кожедуба: військова форма, листи, записники, льотна книжка тощо, які були передані музею як самим Іваном Микитовичем, так і родичами героя. Тут знаходяться й авторські книги Івана Кожедуба «Служу Батьківщині», «Вірність Вітчизні».Відвідувачі музею мають можливість озна­йомитися з макетами літаків періоду війни.

        Музей обладнано кіно - та відеотехнікою, яка дає змогу пере­глянути відеофільми про І.М. Кожедуба та документальні кінострічки про Велику Вітчизняну війну. В музеї експонуються роботи художників Шосткинщини та інших регіонів України, які беруть участь у щорічних пленерах на батьківщині героя. У виставковій залі музею  щомісяця влаштовуються тематичні та художні виставки, на яких демонструють свої роботи художники, майстри декоративно-ужиткового мистецтва, різноманітні творчі об’єднання.

        У сквері біля музею, просто неба, створено експозицію бронетехніки, яка налічує 12 одиниць.

        З нагоди 90-річчя від дня народження І. Кожедуба (2010 р.) частину вулиці перейменували на вулицю Кожедуба. І адреса музею стала: вулиця Кожедуба, 1. Але крім будинку № 1 інших номерів цієї вулиці знайти не вдалося.

 

Історична довідка:

 

      Іван Микитович Кожедуб - великий українець і найкращий ас союзників в роки другої світової війни. Іван Кожеду́б - льотчик-винищувач збив 64 літаки противника Тричі Герой Радянського Союзу (1944, 1944, 1945 рр.). Маршал авіації (1985 р.).

      Народився 8 червня 1920 р. в сім'ї церковного старости в селі Ображіївка, Сумська область. Українець. Закінчивши у рідному селі семирічну школу, вступає в 1934 р. до школи робітничої молоді в Шостці. Восени 1936 р. розпочинає навчання в Шосткинському хіміко-технологічному технікумі і одночасно в місцевому аероклубі. У Червоній Армії з 1940 р. У 1941 р. закінчив Чугуївську військову авіаційну школу льотчиків. Служив в ній інструктором.

      Після численних рапортів з проханням відправити на фронт його бажання було задоволено. На фронті з березня 1943 р., коли у складі дивізії прибув на Воронезький фронт. Учасник Курської битви, битви за Дніпро, Нижньодніпровської, Корсунь-Шевченківської та Умансько-Ботошанської наступальних операцій, повітряних боїв на ближніх підступах до Румунії в травні-червні 1944 р., Білоруської, Прибалтійської, Вісло-Одерської, Східно-Померанської, Берлінської наступальних операцій.

      Бойовий рахунок молодший лейтенант Кожедуб відкрив 6 липня в ході битви на Курській дузі, збивши бомбардувальник Ю-87. До кінця війни гвардії майор Кожедуб здійснив 330 бойових вильотів, у 120 повітряних боях збив 64 літаки противника (сюди не входять 2 американських П-51, збиті ним весною 1945 р., які першими напали на нього, напевне прийнявши за гітлерівця). П'ятдесят друга зірка на фюзеляжі - реактивний «мессершмідт», «секретні крила» люфтваффе. Перший в історії реактивної ери літак, збитий в повітряному бою та ще й гвинтовим противником. Це сталося 15 лютого 1945 р. над річкою Одер. Кожедуб збив реактивний винищувач Me-262. Свій останній бій, в якому збив 2 ФВ-190, провів в небі Берліна.

      За всю війну жодного разу не був збитий. Його вважають найкращим асом авіації союзників. Після війни працював на відповідальних посадах у ВПС, у 1950-1953 рр. командував авіадивізією, що воювала в Північній Кореї. У 1956 р. закінчив Військову академію Генерального штабу. З 1964 р. - 1-й заступник командуючого авіацією Московського Військового округу, з 1971 р. працював у центральному апараті ВПС, з 1978 р. - у групі генеральних інспекторів МО СРСР.

      Помер Іван Микитович Кожедуб 8 серпня 1991 р. Похований в Москві на Новодівичому цвинтарі.

 

      Почесний громадянин міст Бєльці, Чугуїв, Калуга, Куп'янськ, Суми та інших. На батьківщині - у селі Ображіївка встановлено бронзовий бюст І.М.Кожедуба, а також пам'ятний знак на місці будинку, в якому він народився. У містах Суми та Київ встановлені пам'ятники; в місті Шостка Сумської області - бюст. 8 червня 2005 р. в місті Шостка, на честь 85-річчя з дня народження земляка, був відкритий музей І.М.Кожедуба. Меморіальні дошки встановлені: в місті Шостці на будівлі хіміко-технологічного технікуму (нині коледжу), в якому навчався Герой; в Москві на будинку, в якому він жив. Його «Ла-7» (бортовий № 27) експонується в музеї ВПС в Моніно. Ім'ям Героя названі Харківський університет Військово-Повітряних Сил України, Шосткинський хіміко-технологічний коледж, школи в Москві, Ображіївці, Шостці, парк в Сумах, вулиці в Москві, Ображіївці, Сумах, Чугуєві, Шостці. У 2011 р. пасажирському потягу Харків-Суми-Москва № 117/118 Південної залізниці присвоєно ім'я "Іван Кожедуб".

 

Поиск

Статистика