Комментарии

 • Экспедиция на место расположения ставки германского верховного командования «Верфольф» (Вооруженный волк) в район села Стрижавка, Винницкой области
  21.04.2016 20:40
  " Строительство длилось с осени 1941 г" - а зачем?

  Подробнее...

   
 • ПОИМЁННЫЕ АЛФАВИТНЫЕ СПИСКИ ЭКИПАЖА КАНОНЕРСКОЙ ЛОДКИ «ВЕРНЫЙ» ПИНСКОЙ ВОЕННОЙ ФЛОТИЛИИ НА ПЕРИОД С 22.06. ПО 25.08.1941 ГОДА
  08.03.2016 14:20
  Сын Осетрова Федора Семеновича Командир Б/ч 5 ...

  Подробнее...

Наши партнеры

САЙТ О ЦЕЛЕУСТРЕМЛЁННЫХ ЛЮДЯХ, РАДЕЮЩИХ ЗА СВОЁ ОТЕЧЕСТВО
Фордевинд
САЙТ О ЦЕЛЕУСТРЕМЛЁННЫХ ЛЮДЯХ, РАДЕЮЩИХ ЗА СВОЁ ОТЕЧЕСТВО

14 жовтня 2017 р. у м. Вінниці відкрили перший в Україні пам’ятник Головному Отаману Військ та Флоту УНР, Голові Директорії Симону Васильовичу Петлюрі

14 жовтня 2017 р., у День українського козацтва, Захисника України та річниці створення Української повстанської армії у м. Вінниця було відкрито пам’ятник Головному Отаману Військ та Флоту УНР, Голові Директорії Симону Васильовичу Петлюрі.

Автором композиції є родина вінницьких скульпторів: Володимир Оврах і його сини –Роман та Андрій Оврахи. Пам’ятник виготовлено з бронзи у натуральну величину. Композиційно Симон Петлюра сидить на лавці, тримаючи у руках карту України. На ній вирізняються дві головні позначки – Вінниця як Тимчасова Столиця УНР, та Київ – столиця держави, що тимчасово окупована більшовицькими військами.

Основою ідеї формату пам’ятника стала відома фотографія, зроблена у 1919 р. у Кам’янці-Подільському. Розкладена на колінах карта стала художнім доповненням історичного образу видатного державного діяча.

Пам’ятник розмістився на подвір’ї Вінницького обласного радіо (вул. Симона Петлюри, 15). В період, коли Вінниця вперше отримала статус Тимчасової Столиці Української Народної Республіки (лютий – березень 1919 р.), у стінах будинку містилось Міністерство пошт і телеграфів УНР. З 7 травня до 19 червня 1920 р. в будівлі перебувала Військово-похідна Канцелярія Головного Отамана.

Згодом на наступний день, 15 жовтня в рамках заходів до Дня захисника України у Вінниці відбулася унікальна реконструкція історичних подій осені 1919 р. Вперше в Україні було відтворено бій періоду визвольних змагань «Дієва Армія Української Народної Республіки – Збройні Сили Півдня Росії». Фестиваль військово-історичної реконструкції «Жива історія: Вінниця – столиця УНР» організовано громадськими організаціями «Честь і Слава» та «Вінницьке історичне товариство».

Відтворений бій увійшов в історію України страшним словосполученням «Чотирикутник смерті». Це історичний термін, яким характеризують ситуацію українських національних сил восени 1919 р., коли УНР опинилась в оточенні білогвардійських, більшовицьких та польських військ. Четвертою «воюючою» стороною умовно називають епідемію тифу, від якої гинуло українське військо. Задля порятунку вояцтва Української Галицької Армії її командування приймає рішення підписати сепаратні договори з денікінцями, згодом – з більшовиками. Дієва армія УНР приймає рішення продовжувати збройну боротьбу в партизанській формі та йде в рейд тилами ворога (Перший Зимовий похід).

У реконструкції взяло участь близько сотні реконструкторів з Вінниці, Києва, Хмельницького, Одеси, Чернігова. В цих заходах брали участь і члени громадської організації «Київське військово-історичне товариство».

Наш фотокор Андрій Швачко, люб'язно надав фото з місця подій.

  Історична довідка:

Петлюра Симон Васильович - український державний, військовий та політичний діяч. Народився у передмісті Полтави 10 (22) травня 1879 р. Походив із давніх козацьких і священицьких родин. По завершенні бурси у віці 13-ти років розпочав навчання — спочатку в церковнопарафіяльній школі, згодом у Полтавській духовній семінарії (1895-1901).

У 1900 р. вступив в революційну українську партію. З тих пір почалася його активна партійна діяльність. Трохи пізніше виступив одним із засновників, а потім і лідерів соціал-демократичної робітничої партії. Коли ж в 1917 р. була проголошена УНР, недовго пропрацював в уряді на посаді військового секретаря. Від 28 червня - 31 грудня 1917 р. Симон Петлюра член Генерального секретаріату Української Центральної Ради на посаді Генерального секретаря з військових справ. У січні-лютому 1918 р. сформував Гайдамацький Кіш Слобідської України і енергійно взяв участь у пригніченні більшовицького повстання в Києві..

З листопада 1918 р. Симон Петлюра Головний Отаман військ УНР. У 1918 р., після державного перевороту Скоропадського, біографія Симона Петлюри стала відома як найяскравіший представник опозиції режиму диктатури. Після відновлення УНР, управління було передане Винниченко. А в лютому 1919 р. майже вся повнота влади перейшла до Петлюри. 9 травня 1919 - 10 листопада 1920 р. Симон Петлюра голова Директорії УНР. За період правління Петлюри було зроблено кілька реформ, в основному військових. Він сформував армію, яка виступала проти захоплення України Червоною Армією. Проводячи війну з Польщею, програв, після чого емігрував з УНР в 1920 р. Потім з Польщі Петлюра переїхав до Угорщину, Австрію, Швейцарію, Францію. У жовтні 1924 р. оселився в Парижі, де організував видання тижневика «Тризуб» і продовжував виконувати обов’язки голови Директорії УНР і Головного Отамана УНР.

Вбито 25 травня 1926 р. анархістом Ш. Шварцбардом, який нібито помстився за членів сім’ї, убитих в період єврейських погромів (більшість дослідників вважають, власне він був агентом радянського ОГПУ, а помста вважається тільки приводом). Крім усього цього, збереглися низка документів, підписаних Петлюрою і націлених проти тих, хто чинив погроми.

Похований на цвинтарі Монпарнас у Парижі. 40 польських генералів, в день похорону Симона Петлюри, віддаючи шану великій людині і діячу, стали на коліна в костьолі у Варшаві.

Поиск

Статистика

Счетчик